Witaj | Zaloguj się
Materiały dostępne tylko dla lekarzy.
Jesteś lekarzem?

Dla dermatologów i alergologów

DoveMed partnerem konferencji „Alergologia i Immunodermatologia Dzieci i Dorosłych”

W dniach 24-26 maja 2018 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się II Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Alergologia i Immunodermatologia Dzieci i Dorosłych”. Obecność na wydarzeniu potwierdziło wielu specjalistów z dziedziny alergologii, immunologii i dermatologii.
czytaj więcej

Problemowa skóra trądzikowa – przyczyny i pielęgnacja

Artykuł opracowany przez Prof. dr hab. n. med. Joannę Narbutt, eksperta Programu DoveMed. Podejmuje temat trądziku pospolitego (ang. Acne vulgaris) - jednego z najczęstszych powodów wizyt w gabinetach dermatologicznych.
czytaj więcej

Cywilizacyjne uwarunkowania wzmagające problem suchej skóry

Problem suchej skóry, z którym często borykają się pacjenci gabinetów dermatologicznych, ma nie tylko podłoże chorobowe. Znaczny wpływ na jego powstawanie ma również współczesny styl życia oraz niekorzystne oddziaływanie środowiska naturalnego.
czytaj więcej

31. Zjazd Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego za nami

11-14.05.2016 r. we Wrocławiu odbył się 31. Zjazd Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Zapraszamy na relację DoveMed.
czytaj więcej

Dieta a trądzik - jak w tym przypadku pomóc może dieta bezglutenowa?

Problem trądziku dotyka zazwyczaj młodych ludzi w wieku dojrzewania, ale coraz częściej zdarza się, że pojawia się u osób dorosłych, a wtedy jego wystąpienie budzi niepokój....
czytaj więcej

Włosy a dieta - system naczyń połączonych.

Do gabinetu lekarskiego często zgłaszają się osoby, które skarżą się nie tylko na dolegliwości sugerujące konkretną chorobę, ale także na objawy towarzyszące, w tym wypadanie, rozdwajanie i osłabienie włosów. Sposób pielęgnacji, warunki atmosferyczne, zanieczyszczenia, stan zdrowia, wahania poziomu hormonów, stres i geny – to główne czynniki wpływające na ich kondycję.
czytaj więcej

Kriochirurgia – czy warto ją stosować?

Wywiad z dr hab. n. med. Aleksandrą Lesiak
czytaj więcej

Czy choroby skóry mogą wywołać depresję?

Łuszczyca, atopowe zapalnie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik, łupież, pokrzywka, opryszczka, świąd, liszaje, bielactwo, łysienie plackowate i inne – to rozpoznania, które lekarze dermatolodzy stawiają każdego dnia. Czasem skuteczność leczenia powyższych schorzeń pozostawia jednak wiele do życzenia, ponieważ w trakcie medycznych procedur pomijane są aspekty psychologiczne, które często są przyczyną schorzenia lub utrudniają jego leczenie.
czytaj więcej

Nowoczesne podejście do przeszczepiania włosów - ekstrakcja pojedynczych mieszków włosowych

Zachowanie pięknego i młodego wyglądu jest celem każdego człowieka. To właśnie stan skóry i jej przydatków (czyli włosów i paznokci) najbardziej zdradza nasz wiek. Naprzeciw potrzebie zachowania młodości wychodzą prężnie rozwijające się dziedziny medycyny jak dermatologia estetyczna, dermatochirurgia, chirurgia plastyczna.
czytaj więcej

Dermatoskopia Szansa na drugie życie

Dermoskopia, dermatoskopia, mikroskopia epiluminescencyjna to pojęcia, które opisują metodę stosowaną do bezinwazyjnej diagnostyki zmian skórnych.
czytaj więcej

Medycyna anti-aging - filozofia i kult młodości

Starzenie się nie jest w modzie. Kult młodości, pielęgnacji ciała, prowadzenia aktywnego trybu życia oraz stosowania zdrowej diety wdarł się w życie przeciętnego pacjenta, skłaniając go do zmiany postawy. Styl życia znacząco wpływa na samopoczucie, a jeśli jest ono dobre, to ludzi szczęśliwych będzie przybywać.
czytaj więcej

Choroba Dariera

Choroba Dariera jest dziedziczoną autosomalnie dominująco chorobą skóry, charakteryzującą się występowaniem zaburzenia rogowacenia w obrębie naskórka, błon śluzowych i paznokci.
czytaj więcej

Zmiany skórne w przebiegu cukrzycy

Wśród licznych wielonarządowych powikłań cukrzycy, zmiany skórne obserwowane u chorych na cukrzycę są częste.
czytaj więcej

Odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne

Jedną z form nadwrażliwości na światło słoneczne są odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne.
czytaj więcej

Choroby alergiczne skóry

Większość ludzi regularnie ma problemy z podrażnioną skórą. Jest to bardzo powszechna i zróżnicowana dolegliwość.
czytaj więcej

Łuszczyca

Łuszczyca jest przewlekłym, nawracającym schorzeniem. Rozwija się na skutek wadliwego funkcjonowania systemu immunologicznego.
czytaj więcej

Wytyczne postępowania w czerniaku złośliwym skóry

Wytyczne dotyczą osób z pierwotnym czerniakiem złośliwym skóry, którzy mają kliniczne lub histologiczne cechy ograniczonej postaci choroby.
czytaj więcej

Trądzik zwyczajny – badania kliniczne Dove

Przydatność oraz działanie wspomagające i tolerancja Kostki myjącej Dove u pacjentów z trądzikiem.
czytaj więcej

Oczyszczanie skóry – badania kliniczne Dove

Efektywność oczyszczająca – badanie porównania skuteczności (demakijaż).
czytaj więcej

Atopowe zapalenie skóry – badania kliniczne Dove

Kostka Dove * Działanie wspomagające w Atopowym zapaleniu skóry (Wyprysk).
czytaj więcej

Pemfigoid pęcherzowy

Pemfigoid pęcherzowy (Bullous Pemphigoid - BP) jest najczęstszą chorobą pęcherzową o podłożu autoimmunologicznym w Europie.
czytaj więcej

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate (alopecia areata) należy do grupy niebliznowaciejących postaci łysienia i dotyczy około 2 % pacjentów zgłaszających się do dermatologa. Schorzenie rozpoczyna się...
czytaj więcej

Jak rozmawiać z pacjentami, cierpiącymi na choroby skóry?

Skóra pełni ważne funkcje, zarówno biologiczne, jak i psychologiczne. Do tych ostatnich zalicza się: odgraniczenie człowieka od otoczenia i umożliwianie kontaktu z otoczeniem
czytaj więcej

Ostuda – objawy, diagnoza, leczenie

Ostuda to bardzo często występujące zaburzenie pigmentacji, które najczęściej powstaje u osób pomiędzy 20. a 35. rokiem życia.
czytaj więcej